Cümə , 22 Noyabr 2024
Drone Cameras

З Міжнародним днем вишиванки!

Сьогодні в Україні та й по всьому світу – День вишиванки, унікальне свято, що запропоноване народом і має статус народного. Цьогорічний ювілейний День вишиванки присвячено українській традиційній музиці та екологічним проблемам.

Ідея проведення виникла 15 років тому в студентки Чернівецького національного університету Лесі Воронюк, яка запропонувала всім в університеті прийти у вишитих сорочках — і на першу таку акцію зібралося усього з десяток студентів. Відтоді День вишиванки, а це третій четвер травня, еволюціонував з невеликої студентської акції в глобальний міжнародний рух для українців по всьому світу. Сьогодні цей день відзначають більше, ніж в 70 країнах на планеті. З кожним роком популярність свята зростає, а різноманітність і краса вишиванок все більше вражає уяву. Поза сумнівом, вишиванка, яка здавна вважалася своєрідним оберегом від зла, сьогодні стала символом об’єднання українців. Активно до цього свята приєднуються дипломати країн, представництва яких є на території України, в тому числі й Азербайджанської Республіки.

Потрібно зазначити, що фрагменти української вишивки використовували багато відомих дизайнерів і будинків моди, серед яких Жан-Поль Готьє, Джон Гальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana. Кілька років тому дизайнер Віта Кін одягла в українські вишиванки багатьох знаменитостей з усього світу: в її сукнях з традиційною вишивкою можна побачити Демі Мур, Діта фон Тіз, Кетрін Зета-Джонс та багато інших. Після того, як українська вишивка стала з’являтися на одязі відомих людей, вона міцно закріпилася в модні тренди. Зарубіжні дизайнери не тільки робили сорочки та сукні, схожі на традиційні українські елементи, але й без заглиблення в українську культуру шили речі з вишивкою, а останнім часом — захисні маски з вишивкою.

Здавна для українців вишиванка відігравала не стільки функцію одягу, як була своєрідним оберегом від різного зла. Тому візерунки на сорочках та сукнях наносили на рукави, коміри і поділ. Своїми особливими орнаментами та поєднанням кольорів на вишиванках може похвалитися не лише кожен регіон України, а й навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися за фасоном, кольором, візерунком. А надзвичайно тонка вишивка «білим на білому» на натільних сорочках була поширена серед європейської знаті й української шляхти з давніх-давен.

Тривалий час вишивка була своєрідною візитівкою людини. За орнаментом і кольорами можна було дізнатися про її вік, сімейний стан, соціальний статус. Нині ж вишивка виконує більше декоративну функцію.

Рекордну кількість людей, одягнутих у вишиванки, було зафіксовано у День Незалежності України в 2011 році у місті Рівному. Так, у Книзі рекордів України зафіксовано, що на центральному Майдані тоді зібралося 6570 людей у вишиванках.

Сьогодні й азербайджанцям, які є громадянами України, випадає унікальна нагода продемонструвати єдність з українцями, вдягнувши такі модні в світі українські вишиванки, а до них і захисні маски, щоб убезпечити себе і оточуючих. Зі святом і будьте здорові!

Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук Афган Салманов

Check Also

Abxaziyada: Aksiya keçirilən ərazidə atəş səsləri eşidilib

Etirazçılar hasarı sökərək de-fakto parlament binasına bitişik əraziyə daxil olublar Abxaziyanın de-fakto parlament binası qarşısında …