Cümə axşamı , 20 İyun 2024
Drone Cameras

“Putin Erdoğan`ı henüz iyi tanımıyor” – Azerbaycanlı uzman

Azerbaycanlı politolog Elhan Şahinoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki anlşmazlıklar hakkında Yenicag.info`ya açıklamalarda bulundu.

Elhan Şahinoğlu`nun sözlerine göre Putin, Erdoğan`ın kendisinin tüm hamlelerini sindireceğini zannediyordu, fakat bu böyle olmadı:

Elhan Şahinoğlu

“Putin, Esed`e “İdlib`e gir!” emrini verdiği zaman ne düşünüyordu acaba? Dostu Erdoğan`ın, İdlib`in elden çıkmasıyla, şehir etrafındaki Türk askerlerin öldürülmesiyle ve yüzbinlerce Suriyelinin Türkiye sınırına gelmesiyle barışacağını mı sanıyordu? Öyleyse, Putin Erdoğan`ı henüz iyi tanımıyor. Fakat Erdoğan da dostu Putin`i iyi tanımıyor, ona inanmak istiyor.

Putin Erdoğan`a İdlib ve Libya`d ateşkese uyulacağına dair söz vermişti, fakat bu sözünü tutmadı. Esed`e “Gir!” emrini verdiği gibi, Hafter`e de “Vur!” emrini verdi. Putin, Erdoğan`ın, kendisinin bu emirlerini hazmedeceğini, Rusyalı turistlerin Türkiye`ye gelişini ve diğer stratejik anlaşmaları göz önünde bulundurarak görmezden geleceğini sanıyordu. Erdoğan, şimdi Putin`e bu konularda yanıldığını götermeğe çalışıyor.”

Check Also

Elvin Əşrəfzadə: İnklüzivlik COP29 sədrliyinin mühüm prinsiplərindən biridir

İnklüzivlik BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) sədrliyinin mühüm prinsiplərindən …