Şənbə , 15 İyun 2024
Drone Cameras

Boykot kararı: Türkmenler, Kürdistan referandumunda ‘Hayır’ bile demeyecek

Iraklı Türkmenler, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) 25 Eylül’de gerçekleştirmeyi planladığı referandumu boykot etme kararı aldı.

Mesud Barzani liderliğindeki KBY, Irak’a ve bölgesel güçlerin karşı çıkmasına rağmen bağımsızlığı oylayacak. Referanduma hatrı sayılır bir Türkmen nüfusun olduğu, tartışmalı kent Kerkük de dahil edilmişti.

Ancak kentteki Türkmenlerden itiraz geldi.

Kerkük’te Türkmen partilerinin liderleriyle basın toplantısı düzenleyen Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşat Salihi, Türkmenlerin referandumu boykot edeceklerini söyledi.

Referandumu ‘Irak’ın toprak bütünlüğünü tehlikeye atacak, içsavaşı başlatmaya yönelik bir adım’ olarak gören Salihi, şunları kaydetti: “Bugün bölgesel yönetiminde bir memur yıllardır maaş almıyor. İktisadi durum orada kötü. Peki biz neden Kerkük ve diğer Tuzhurmatu ve Diyala’daki Türkmen bölgelerinde memurlarımızı ve halkımızı böyle bir durumda yaşatmak isteyelim? Biz Türkmenler olarak bütün partilerimizle kararımız budur. Referanduma katılmayacağız. Yani gidip ‘Hayır’ yazayım gibi bir durum asla olmayacak. Kesinlikle korkmayın. Pusulalarda yazan yazıların bir sonuç oluşturması durumu yoktur. Onlar kendi bölgelerindeki geriliği, ekonomik krizleri, politik muhalefetleri ve çeşitli sorunları örtbas etmek için bu referandum meselesini çıkardılar. Türkmen partilerinin hepsinin ortak kararı boykottur. Kürtlerin de büyük kısmı referandumu reddediyorlar.”

Basın toplantısına Türkmeneli Partisi, Türkmen Karar Partisi, Türkmen Hak Partisi, Türkmen Vefa Hareketi, Irak Türkmen İslamcıları Birliği ve Milliyetçi Türkmen Topluluğu temsilcileri katıldı.

Açıklamanın yapıldığı ITC genel merkezindeki salona “Referandumun sonuçlarını kabul etmiyoruz” yazılı pankart asıldı.

Check Also

Türkdilli dövlətlərin nazirlərinin elm və təhsil sahəsində növbəti iclasları Şuşada keçiriləcək

İyunun 1-də Şuşa şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatı Təhsil Nazirlərinin VIII İclası və Türk Akademiyasının Elmi …

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir